Leczenie zaburzeń rytmu serca - badanie EKG

EKG

Badanie EKG polega na umieszczeniu elektrod w różnych miejscach ciała w celu zmierzenia aktywności elektrycznej serca. Trwa ono zazwyczaj około 10 minut i nie powoduje żadnego bólu. EKG jest wykorzystywane do wykrywania nieregularności w biciu serca, które mogą być oznaką choroby podstawowej. Odczyt EKG może również pomóc w wykryciu potencjalnych problemów, zanim staną się one chorobami zagrażającymi życiu. W tym artykule badamy wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu EKG.

Choroby serca u dzieci - objawy, leczenie

Choroby serca mogą wystąpić w każdym wieku, także w dzieciństwie. Badania pokazują, że nawet 5% dzieci doświadcza choroby serca. Niektóre choroby serca mogą przebiegać bezobjawowo, ale inne powodują objawy, które mogą wskazywać na potrzebę leczenia.

Niektóre z najczęstszych chorób serca u dzieci, wraz z objawami i leczeniem, podano poniżej. Można również zwrócić się do kardiologa dziecięcego, aby uzyskać więcej informacji na ich temat.

  • Arytmia: Arytmia to nieprawidłowe rytmy serca, które mogą powodować kołatanie serca, omdlenia, duszności, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy i/lub bóle głowy. Można je leczyć za pomocą leków lub terapii elektrycznej.
  • Szmery sercowe: Szmer serca to dźwięk wydawany przez krew przepływającą przez serce, zastawki i inne struktury. Szmery sercowe występują u większości dzieci. Niektóre szmery są normalne i ustępują wraz z rozwojem dziecka.
  • Wady serca: Niektóre wady serca mogą powodować problemy w miarę wzrostu dziecka. Jeśli wada serca jest duża lub ma poważne konsekwencje, może być konieczna operacja, aby ją skorygować.

Arytmia serca - objawy, leczenie

Arytmia serca (nieregularne bicie serca) może wynikać ze zmian w skurczu mięśnia sercowego lub układu elektrycznego serca. Zmiany w rytmie serca mogą być spowodowane wieloma stanami, w tym chorobą zwyrodnieniową serca, toksycznością leków, zaburzeniami elektrolitowymi, wadami zastawek serca i chorobą wieńcową. Arytmia może być również wynikiem operacji serca lub zaburzeń elektrolitowych i jest częstym powikłaniem u biorców przeszczepów serca. Niektóre arytmie mogą zagrażać życiu i wymagają natychmiastowego leczenia. Arytmia może być zdiagnozowana za pomocą elektrokardiografii (EKG lub EKG) lub badań elektrofizjologicznych (EP). Niektóre arytmie mogą być leczone lekami, podczas gdy inne wymagają operacji lub terapii elektrycznej.

Zawał serca - objawy, leczenie

Zawał serca występuje, gdy przepływ krwi do części serca zostaje zablokowany przez nagromadzenie złogów tłuszczowych w tętnicach doprowadzających krew do mięśnia sercowego. Zawał serca jest poważnym stanem, który może być śmiertelny, jeśli nie jest szybko leczony.

Najczęstszym objawem ataku serca jest nagły ból w lewej górnej części klatki piersiowej. Inne częste objawy to duszność, nudności i uczucie lekkości. Zawał serca diagnozuje się na podstawie 12-odprowadzeniowego EKG. Leczenie obejmuje podawanie tlenu, podawanie nitrogliceryny w celu zwiększenia przepływu krwi do serca oraz jak najszybsze przewiezienie osoby do szpitala.