Choroby płuc - przyczyny i objawy
Leczenie chorób płuc – na czym polega? Głównym celem leczenia chorób płuc jest zmniejszenie objawów
Spirometria jest rutynowym badaniem funkcji płuc. Mierzy ono, ile powietrza mogą pomieścić płuca, jak szybko można wydmuchać powietrze z płuc i jak szybko można ponownie napełnić płuca po wzięciu oddechu. To proste badanie może być wykonane przez większość lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub pulmonologów w warunkach biurowych i trwa około 5 minut.
Ogólnie rzecz biorąc, spirometr może zmierzyć objętość powietrza, które wpływa do i wychodzi z płuc, co jest mierzone w litrach na minutę (L/min). W normalnych warunkach, zdrowe osoby dorosłe powinny mieć szczytowy przepływ wydechowy powyżej 60 L/min. Przyglądamy się wskazaniom do spirometrii w oparciu o scenariusz kliniczny.
Nie ma określonej częstotliwości wykonywania spirometrii. Jest ona zlecana w oparciu o historię pacjenta i scenariusz kliniczny. Przewlekłe stany i choroby będą prawdopodobnie wymagały corocznego badania. Spirometria może być również zlecona indywidualnie dla każdego pacjenta, jeśli lekarz jest zaniepokojony funkcjonowaniem jego płuc. Jeśli pacjent jest zdrowy, a lekarz nie ma konkretnego powodu do zlecenia badania, może być ono wykonywane raz na kilka lat.
Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania spirometrii. Są jednak sytuacje, w których wyniki mogą niedokładnie odzwierciedlać prawdziwą czynność płuc pacjenta. Na przykład pacjenci, którzy przeszli niedawno operację i nadal przebywają w szpitalu, mogą mieć nieprawidłowy wynik badania czynności płuc ze względu na fakt, że zostali podłączeni do respiratora. Dlatego też pacjenci, którzy są pod respiratorem i nie zostali od niego odłączeni, mogą nie uzyskać dokładnego wyniku badania. Ze względu na pewne schorzenia, takie jak otyłość, zwłóknienie płuc czy rozedma, spirometria może nie być dokładna. Na wynik badania mogą mieć również wpływ takie czynniki jak alergie, leki i palenie. Dlatego pacjenci, którzy mają te schorzenia nie powinni poddawać się spirometrii.
Jeśli lekarz uzna, że spirometria jest konieczna, ważne jest, aby przestrzegać jego zaleceń i przygotować się do badania.