Czym jest anestezjologia?

Oddział Anestezjologiczny

Jakie są rodzaje znieczulenia?

Pierwszym krokiem w procesie podawania znieczulenia jest podjęcie decyzji, jaki rodzaj znieczulenia zostanie zastosowany. Rodzaje znieczulenia można podzielić na dwie kategorie: selektywne i ogólne. Selektywne rodzaje znieczulenia mają na celu ukierunkowanie określonych funkcji ciała, natomiast znieczulenie ogólne wpływa na wszystkie zmysły pacjenta. Selektywne typy obejmują:

  • Znieczulenie regionalne - Ten rodzaj znieczulenia blokuje ból podczas zabiegu, ale pozostawia pacjenta inaczej czujnego. Wykorzystuje połączenie środka znieczulenia miejscowego i leku, aby spowodować odrętwienie w danym obszarze.
  • Znieczulenie miejscowe - Ten rodzaj znieczulenia blokuje ból tylko w obszarze, w którym jest podawany, np. przy ekstrakcji zęba. Stosuje się w nim środek znieczulający na skórze, aby zapobiec bólowi podczas zabiegu.
  • Leki uspokajające - ten rodzaj znieczulenia odpręża pacjenta i zmniejsza dyskomfort podczas zabiegów, takich jak prace stomatologiczne.
  • Kombinacje - Niektóre procedury mogą wymagać połączenia rodzajów znieczulenia. Może to obejmować podawanie znieczulenia regionalnego i leków uspokajających.

Znieczulenie ogólne stosuje się, gdy pacjent będzie spał i nie można go obudzić. Znieczulenie ogólne zostało skrytykowane za jego potencjalne skutki uboczne, w tym ryzyko śmierci.

Co to jest znieczulenie?

Znieczulenie to sposób, w jaki personel medyczny może wprowadzić pacjentów w stan nieświadomości, w którym nie są oni świadomi swojego otoczenia i nie odczuwają bólu. Celem podawania znieczulenia jest zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa i jak największego komfortu podczas zabiegów. Znieczulenie jest stosowane w procedurach medycznych już od wielu lat, a pierwsze odnotowane użycie miało miejsce w XIX wieku. Znieczulenie można uzyskać na wiele sposobów, przy czym najczęstszą metodą jest podanie mieszaniny leków. Anestezjolog to lekarz odpowiedzialny za podawanie znieczulenia i monitorowanie pacjenta podczas całego zabiegu.

Jak działa oddział anestezjologiczny?

Anestezjologia jest podspecjalnością anestezjologii, która z kolei jest specjalnością chirurgii, która skupia się na zapobieganiu i zarządzaniu bólem oraz innymi wyzwaniami związanymi z operacją lub innymi procedurami medycznymi. Anestezjolodzy są ekspertami w dziedzinie znieczulenia, które polega na stosowaniu leków w celu zablokowania zmysłów pacjenta, takich jak wzrok lub dźwięk. Mają dodatkowe szkolenie do podawania znieczulenia i monitorowania pacjentów podczas całej procedury chirurgicznej.

Anestezjolodzy mogą specjalizować się w jednym lub więcej obszarów, w tym zarządzania bólem, opieki krytycznej, położnictwa i pediatrii. Anestezjolodzy pracują w wielu różnych ustawieniach, w tym szpitale, kliniki ambulatoryjne, i biuro lekarza. Muszą być zawsze dostępne, aby reagować na nagłe przypadki.

Niektórzy anestezjolodzy są zatrudnieni przez placówki medyczne i lekarzy, podczas gdy inni są samozatrudnieni. Godziny pracy mogą być długie i różnić się w zależności od rodzaju pracy, liczby pacjentów lekarz jest widząc, i czy są sytuacje awaryjne.