Badanie RTG klatki piersiowej

Badanie RTG

RTG klatki piersiowej jest badaniem obrazowym, które pomaga lekarzowi szukać oznak komplikacji związanych z zapaleniem płuc, rakiem i innymi schorzeniami. Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej może pokazać wielkość i kształt płuc, a także wszelkie zmiany w wielkości serca lub obecność płynu wokół płuc.

RTG klatki piersiowej jest standardową procedurą diagnostyczną stosowaną przez lekarzy w celu obejrzenia wnętrza klatki piersiowej. Zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej są również znane jako roentgenogramy. Są one rodzajem fotogramu, który wykorzystuje specjalne filtry świetlne do przekształcenia niewidzialnych promieni ultrafioletowych w światło widzialne, które następnie naświetla specjalną kliszę fotograficzną. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o RTG klatki piersiowej.

Badanie RTG klatki piersiowej - kiedy jest zalecane?

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej jest wykorzystywane do diagnozowania różnych schorzeń, w tym zapalenia płuc, raka płuc, chorób serca i powikłań po innych chorobach, które obejmują płuca. Badanie rentgenowskie klatki piersiowej może być stosowane w celu wykluczenia innych schorzeń, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia choroby, która prawdopodobnie pojawi się na zdjęciu rentgenowskim. Jeśli masz objawy zapalenia płuc, takie jak kaszel z plwociną, gorączka i duszności. Jeśli masz objawy choroby serca, takie jak obrzęk nóg, duszności, szybkie tętno i kaszel. Jeśli masz objawy raka płuc, takie jak chrypka, kaszel wytwarzający śluz, świszczący oddech, duszność i zmiana w sposobie odczuwania kaszlu.

rtg badanie klatki

Badanie RTG klatki piersiowej - jak często wykonywać?

Nie jest jasne, jak często należy wykonywać prześwietlenie klatki piersiowej. Nie ma jednak dowodów, które sugerowałyby, że częste prześwietlenia są warte ryzyka. Niemniej jednak, prześwietlenie klatki piersiowej raz na kilka lat jest wystarczające do monitorowania płuc, serca i innych narządów klatki piersiowej. Nie należy wykonywać prześwietlenia klatki piersiowej raz w roku, jak zaleca wielu lekarzy. Nie ma potrzeby częstego wykonywania zdjęć rentgenowskich, chyba że masz schorzenie, które prawdopodobnie pokaże się na zdjęciu rentgenowskim.

Badanie RTG klatki piersiowej - czy warto?

Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej jest ważnym narzędziem diagnostycznym stosowanym przez lekarzy podczas badania. Pomimo tego, że zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej są często wykonywane, niewiele osób wie, jak to działa. Komputery i cyfrowe systemy obrazowania są wykorzystywane do tworzenia obrazu wnętrza klatki piersiowej. Aparat rentgenowski wykorzystuje specjalny rodzaj filmu, który można łatwo ustawić ręcznie. Po kilku chwilach film jest usuwany i umieszczany na specjalnych tackach, które są badane przez radiologa. Aparat rentgenowski jest całkowicie bezpieczny, nawet dla kobiet w ciąży. Badanie rentgenowskie klatki piersiowej nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu, ale może pomóc w identyfikacji niektórych potencjalnie poważnych schorzeń, które wymagają leczenia.